Przejdź do treści
Proszę czekać...

Naprawa serwosilnika ELAU serii SM

Zakres naprawy

Silnik został dostarczony do naszego serwisu z powodu uszkodzenia enkodera SRS50. W trakcie weryfikacji okazało się, że łożysko od strony enkodera ma znaczny luz w obsadzie. Przypuszczalnie to była przyczyna usterki enkodera, Naprawa objęła:

  • regenerację obsady łożyska (wprasowanie tulei regeneracyjnej),
  • wymianę oraz zaprogramowanie enkodera SRS50,
  • wymianę łożysk.

Standardowo odświeżona została powłoka lakiernicza. Pracę silnika testowaliśmy w trybie regulacji prędkości obrotowej oraz pozycjonowania w trybie absolutnym i relatywnm. 

Silnik serwo ELAU typu SM

Krótko o serwomotorach ELAU typu SM

ELAU serii SM to seria bardzo dynamicznych, o obniżonym momencie bezwładności silników serwo AC z magnesami stałymi. Sprzężenie zwrotne na bazie resolvera z jedną parą biegunów lub enkodera sin /cos o dużej rozdzielczości zapewnia wymaganą precyzję i dynamikę ruchu w aplikacjach pozycjonujących.

Na uwagę zasługuje sprzężenie zwrotne w postaci enkodera, z zapisanym w pamięci plikiem identyfikacyjnym silnika. Dzięki temu nie jest wymagana procedura fazowania ani tuningu. Jednocześnie należy nadmienić, że ustawienie enkodera niezgodnie z zapisem w jego pamięci będzie przyczyną niewłaściwej pracy silnika. Może doprowadzić do niebezpiecznego rozbiegu silnika, a nawet jego uszkodzenia!

W przypadku pytań odnośnie możliwości diagnostyki / naprawy silników ELAU serii SM prosimy o kontakt.